Sonda żołądkowa

Ostatnia aktualizacja 06.02.2021

Sonda żołądkowa to badanie wykonywane na zlecenie lekarza. Polega na wprowadzeniu małej, giętkiej, plastikowej rurki przez nos lub jamę ustną do żołądka. Może być stosowana w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Sonda żołądkowa ma na celu ocenę czynności wydzielniczej żołądka, na przykład produkcji kwasu solnego. Samo badanie nie jest bolesne, ale w trakcie mogą wystąpić nudności i odruch wymiotny u niektórych pacjentów.
Sondę żołądkową przeprowadza się, gdy występują wrzody żołądka i dwunastnicy oporne na leczenie, w diagnozowaniu zatruć drogą doustną. Zalecana jest także, gdy występuje konieczność oceny, czy chirurgiczne leczenie choroby wrzodowej przyniosło rezultaty.


Sonda żołądkowa może być wprowadza także w innych przypadkach, np. przez sondę może być podawana zimna woda w celu zatrzymania krwawienia, przy zatruciu trucizną może być wypłukana lub dezaktywowana węglem aktywowanym. Dzięki niej można też podawać płynne pokarmy osobom, które nie mogą połykać. Sondę żołądkową stosuje się także do ciągłego usuwania zawartości żołądka. Koniec sondy połączony jest z ssakiem, który usuwa zawartość żołądka. Ma to na celu zmniejszenie obciążenia żołądka i przewodu pokarmowego, gdy przewód pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo.


© Copyright 2023 Jacek Pachulski